Týden rané péče

Načítám Akce

« Všechny Akce

 • akce již proběhla.

Týden rané péče

4. listopadu 20198. listopadu 2019

Zdarma

Týden rané péče

V termínu od 4. do 10. listopadu 2019 proběhne již 12. ročník osvětové kampaně Týden rané péče® (více informací o kampani se dozvíte na www.ranapece.cz). Tentokrát je sloganem kampaně „Každé dítě je úžasné.“

Narození dítěte s postižením je náročná životní situace, která nezasáhne jen rodinu, ale celé její okolí. Nedá se na ni dostatečně připravit, je vždy nečekaná. Mnoha rodičům se nejprve zhroutí představa vysněného dítěte, budoucnost se rozplyne a rodina se vydává na dlouhou cestu ji opětovně vystavět. Možná trochu jinak, ale stejně pevně. Raná péče pomáhá rodinám na cestě vidět i drobné radosti a úspěchy a těšit se z nich. Dítě s postižením je ukotveno v rodinném systému v různých rolích, jedináček, sourozenec, vnuk, vnučka… Sourozenci jsou nedílnou součástí podpory rané péče a letošní rok by část tématu Týdne rané péče měla patřit jim. Protože KAŽDÉ dítě je jedinečné, úžasné, osobité.

V Týdnu rané péče® šíříme společně povědomí o rané péči, jejím významu i přínosu. Připravujeme také vzdělávací akce, které jsou pořádány jako další forma podpory rodin dětí s postižením.

V souvislosti s letošní kampaní bychom rádi vyzdvihly název naší poradny, ve kterém se odráží jedinečnost každého dítěte, jenž jako poradna ctíme:

Název naší služby vychází ze slova “DOREA” znamená v řečtině “DAR”. Vnímáme, že každé dítě je darem a radostí. Děti byly darovány svým rodičům a my, pracovníci rané péče, s rodiči tuto radost sdílíme a rádi “darujeme” naše znalosti a podporu v provázení rodiny v její nelehké životní situaci.


V rámci kampaně pro Vás Poradna rané péče DOREA připravila tyto zajímavé akce:

Pondělí 4. 11. – Neděle 10. 11.

Výstava „Každé dítě je úžasné.“

Po celou dobu Týdne rané péče bude probíhat výstava příběhů dětí s postižením, které jsou klienty Poradny rané péče DOREA či bývalými klienty. Každé dítě, se kterým jsme se v rámci poradny setkali, má svá specifika a tím je právě úžasné. Je nám ctí, že se díky vstřícným rodičům můžeme s Vámi o tyto příběhy podělit.

Místo konání výstavy: Kafe v rozkladu, Veselá 172/6, 602 00 Brno-střed

Přijďte si posedět v kavárně, seznámit se s příběhy dětí a při zakoupení kávy zároveň podpoříte naši poradnu rané péče: 10,- z každé kávy bude věnováno Poradně rané péče DOREA.

Podpořit nás můžete také dobrovolným příspěvkem v kavárně: CoCo Coffee Company s.r.o., Náměstí Svobody 7, 678 01 Blansko

Příběhy můžete zároveň sledovat na našem facebooku.

Úterý 5. 11.

17:00 až 20:00 Svépomocná rodičovská skupina

Anotace: Slezská diakonie, Úsek Brno pořádá již mnoho let pravidelné Svépomocné rodičovské skupiny, pro rodiče našich dvou služeb, tedy rané péče a osobní asistence. Skupiny mohou využít také zájemci o služby i bývalí klienti. Skupinu vedou dvě psycholožky PhDr. Mgr. Markéta Heroutová, PhDr. Milena Beranová. Při příležitosti týdne rané péče jsme si pozvali hosta, PhDr. Karlu Muselíkovou, která pracuje v manželské a rodinné poradně. Můžete se těšit na interaktivní seminář zaměřený na vztahy, jenž je realizován v rámci projektu „Nejsme na to sami“, který je financovaný z dotačního programu Jihomoravského kraje.

Cílem projektu „Nejsme na to sami“ je realizovat prorodinné aktivity pro docílení soudržnosti rodiny. Rodiny chceme podpořit především důrazem na zvyšování partnerských a rodičovských kompetencí po narození dítěte se zdravotním znevýhodněním do rodiny a v průběhu jeho dospívání. Konkrétně chceme poskytnout informace různými formami (workshop, seminář, svépomocně – rodičovská skupina) a podpořit stabilitu v pravidelném skupinovém setkávání rodičů, rodičovských párů i sourozenců, kde je prostor pro sdílení obdobných životních zkušeností a jejich zpracování.

Informace o lektorovi, PhDr. Karla Muselíková: Již od roku 1979 pracuje jako externí psycholožka Manželské a rodinné poradny při CSS Brno, příspěvkové organizace. Pracovala jako lektor FF a FSS MU Brno, kde vedla skupinový výcvik studentů psychologie. Dále působila jako lektor přípravy žadatelů o náhradní rodinnou péči.

Středa 6. 11.

15:00 až 17:30 Workshop „Kousák“

Anotace: Tématem workshopu jsou pomůcky pro logopedická cvičení v domácím prostředí.
Konkrétní témata workshopu:

 • Přehled dostupných pomůcek – základní skupiny a jejich použití
 • Kousání – příčiny a možná řešení,
 • Senzorická dieta
 • Krmení – správné krmení lžičkou, techniky, pomůcky
 • Zavádění nových potravin do jídelníčku
 • Pití/Sání – správné techniky, proč pití brčkem, pomůcky
 • Prostor na dotazy

Chodíte pravidelně na logopedii, kde poctivě cvičíte, nacvičujete a doma potom hledáte s čím procvičovat, aby Vaše úsilí nepřišlo nazmar? Jak opravdu efektivně nacvičovat a znásobit tak účinek předepsaných procedur?

Informace o lektorovi, Dagmar Jurišová:
„Jsem hlavně máma kluka s PAS  a Kousák  je moje třetí dítě. Díky synovi jsem se z korporátního prostředí posunula do prostředí pomáhajícího a moc mě baví kouzlit ve tvářích úsměvy ať už za pomoci pomůcek nebo poskytnuté podpory. Moje velké téma je multi smyslová terapie, které se věnuji již přes tři roky, a téma kousání a okusování je moje opravdová srdcovka. První pomůcky jsem kupovala pro syna, a když jsem si o nich začala více studovat a doptávat se, zjistila jsem, že nejsme sami a že takové vychytávky by mohli potřebovat i ostatní. Ráda se s Vámi podělím o své znalosti a zkušenosti.“

Pátek 8. 11.

14:00 až 16:00 Workshop „Co dům dá, aneb využití věcí z každé domácnosti pro rozvoj dítěte.“

Anotace:

Při své práci ergoterapeuta se snažím držet se hesla, že v jednoduchosti je krása, a tak se snažím při rozvoji dětí využívat naprosto obyčejné, dostupné věci. Sama jsem často překvapená, jakou službu pro rozvoj dětí dokáže udělat třeba kolíček na prádlo, nebo tátova pěna na holení.

Na co se na workshopu můžete těšit:

 • seznámení se základními stimulačními prvky (somatickými, vibračními, vestibulárními), jejich význam ve vývoji dítěte a možnosti využití v domácím prostředí
 • základní přehled vývoje jemné motoriky se zaměřením na jednotlivé úchopy
 • nápadník činností a věcí z domácnosti, které se dají vyžít při rozvoji jemné motoriky a jednotlivých úchopů

Workshop je realizován v rámci projektu „Mysli na všechny smysly“, který je financovaný z dotačního programu Jihomoravského kraje.

Projekt „Mysli na všechny smysly“ je zaměřen na doplňkové služby, ergoterapii a snoezelen, které poskytují podporu neformálně pečujícím o člena rodiny se zdravotním postižením. Služby jsou zaměřené na rozvoj osobnosti dítěte a posílení kompetencí pečujících prostřednictvím práce se všemi smysly člověka. Cílem je poskytnutí dalších metod, které budou sloužit jako nástroj pro zlepšení schopností osoby se zdravotním postižením, poskytnutí specializovaného poradenství pečujícím osobám a podpory pro zvládnutí péče v přirozeném prostředí rodiny.

Informace o lektorovi, Mgr. Martina Mazánková, poradce rané péče, ergoterapeut

„V rámci služby rané péče pracuji již 8 rokem. Při práci s dětmi jsem velmi intenzivně vnímala potřebu zaměřit se při podpoře jejich vývoje právě na oblast jemné motoriky a sebeobsluhy. To mi bylo velkou motivací k doplnění si vzdělání právě v oboru ergoterapie.“

Workshopy probíhají v sídle poradny: Kamenná 11, Brno-Štrýřice

Počet míst je omezený, je třeba se předem na pořádané akce nahlásit na e-mail: rp.dorea@slezskadiakonie.cz

Srdečně Vás zveme na pořádané akce a těšíme se na setkání s Vámi.

Podrobnosti

Zahájení:
4. listopadu 2019
Ukončení:
8. listopadu 2019
Cena:
Zdarma
Webová stránka:
https://www.sdbrno.cz/udalost/tyden-rane-pece/

Místo konání

Dorea a Eliada – Slezská Diakonie
Kamenná 11
Brno, Jihomoravský 63900 Česká republika
+ Google Mapa
Webová stránka:
www.sdbrno.cz

Pořadatel

Slezská diakonie, Úsek Brno
Webová stránka:
www.sdbrno.cz