Slezská diakonie zve na listopadovou výstavu v Galerijní tramvaji „Příběhy ze služeb – nejen Homesharing“

Pozvánka na Galerijní tramvaj

Až do konce listopadu můžete v brněnské Galerijní tramvaji zhlédnout pojízdnou výstavu Slezské diakonie Úseku Brno „Příběhy ze služeb – nejen Homesharing“. Vernisáž výstavy proběhne ve středu 9. listopadu v 15 hodin na Komenského náměstí v zaparkovaném voze Galerijní tramvaje. Akce je určena pro veřejnost a bude během ní zajištěno bezplatné občerstvení od firemních partnerů organizace. Kdo nestihne vernisáž, může si Galerijní tramvaj vyhledat v aplikaci DPMBinfo nebo na mapa.ids.jmk.cz, jde o vůz č. 1628 a výstava v něm bude jezdit minimálně do 30. listopadu na běžných linkách v Brně.

Slezská diakonie Úsek Brno poskytuje sociální služby rodinám s osobami s postižením od roku 2005 v Brně a na území Jihomoravského kraje. Specializuje se na děti s postižením a děti předčasně narozené (Poradna raná péče DOREA a Odborné doplňkové služby), podporuje však i dospívající a mladé dospělé (osobní asistence ELIADA, sociální rehabilitace RÚT). Od léta 2021 nabízí rodinám také možnost zapojit se do projektu Homesharing – sdílená péče o děti s postižením.

Sociální služby pro rodiny s osobami s postižením včetně Homesharingu Slezská diakonie přibližuje v Galerijní tramvaji zejména prostřednictvím krátkých klientských příběhů a fotek. Polovina výstavy je věnována Homesharingu: odkud se k nám dostal, komu a jak pomáhá a co čeká případné zájemce o hostitelství. Najdete zde také souhrn, co se od léta 2021 v Homesharingu v JMK povedlo, a představí se 3 hostitelky, které se už několik měsíců starají samostatně o děti v Brně a dalších městech kraje.

Homesharing je inovativní projekt komunitní spolupráce financovaný nadačním fondem Abakus. Slezská diakonie tento koncept realizuje exkluzivně pro Jihomoravský kraj a spolupracuje s dalšími 7 organizacemi, které Homesharing zavádějí v dalších krajích ČR. Partnerem Homesharingu je i Česká televize.

Pozvánka na Galerijní tramvaj „Příběhy ze služeb – nejen Homesharing“
Pozvánka na Galerijní tramvaj

Rodiče dětí s mentálním nebo kombinovaným postižením jsou náročnou péčí dlouhodobě velmi vyčerpáni a nabídka služeb pro ně je zcela nedostatečná. Pomoc hostitele je tak pro rodiče i pro dítě obrovským přínosem. Homesharing (sdílená péče) probíhá tak, že proškolený hostitel (tj. rodina, pár nebo jednotlivec) si pravidelně bere dítě s postižením k sobě domů na předem dohodnutý čas – jedno odpoledne týdně, den o víkendu apod. Stráví spolu několik hodin hrou, procházkou, odpočinkem, a dítě se pak vrací domů. Hostitelem se může stát každý plnoletý trestně bezúhonný člověk s chutí pomáhat.

Koordinátorka Homesharingu pro Jihomoravský kraj Radana Melková ze Slezské diakonie Úseku Brno a současně PR pracovnice organizace o výstavě říká: „Výstava představuje naše služby pro rodiny v kompletním výčtu – a jak lépe služby představit než příběhem těch, kterým pomáhají… Veřejnost hodně zajímá raná péče a hlavně Homesharing, to je v ČR zatím poměrně nová věc. Ten projekt je krásný tím, že v něm hostitelé dobrovolně pečují ve svém volném čase o děti s postižením. Rodiče si můžou zatím odpočinout, jít si něco v klidu zařídit nebo strávit čas se svými dalšími dětmi. Někdy ocení i to, že můžou na chvilku úplně vypnout. Hostitelé to vnímají jako příležitost pomoci a zároveň trávit čas tím, co dává smysl.“

Hostitelka Jitka pečující v rámci Homesharingu o 8letou Barušku s postižením ke své účasti v projektu říká: „Moje motivace na začátku byla pomoci rodině, rodičům. Postupně jsem si uvědomila, jak je to důležité i pro to samotné dítě… Člověku přibude velká smysluplnost. Najednou ví, že je pro někoho důležitý a že může darovat kus svého času…“

 


 

Slezská diakonie Brno pro Homesharing hledá další hostitele. Přihlásit se mohou na webu www.sdbrno.cz v on-line formuláři v záložce Homesharing https://www.sdbrno.cz/projekty/homesharing/.

 

Bližší informace o Homesharingu: www.homesharing.cz

Více informací o službách Slezské diakonie Úseku Brno: www.sdbrno.cz

aktuality na Fb, Ig Slezská diakonie – Úsek Brno

 

Kontakt pro média:

Mgr. Radana Melková, koordinátorka Homesharingu pro Jihomoravský kraj

mob. 731161862, pr.brno@slezskadiakonie.cz

 

Tisková zpráva ke stažení v PDF